Historie

Jedním ze základních úkolů hasičů všech dob byla a je záchrana životů ohrožených osob a posléze i jejich majetku. Tomuto humanistickému poslání zůstávají věrni do dnešních dnů bez ohledu jedná-li se o dobrovolného či hasiče z povolání. A právě to je přitažlivé a zavazující. V nejedné rodině se dědí hasičské poslání z generace na generaci. Boj člověka proti požárům zahrnuje celé lidské dějiny. Přesněji, snahu o zvládnutí ohně. O začátcích bojů s ohněm se dočítáme v 10.stol.př.Kr.,kdy stavitel VITRIUS žijící za Caesara a Augusta popisuje, že již před 200 lety před Kristem učený KTESIBIUS z Alexandrie zhotovil hasičské čerpadlo…. ! Tyto stříkačky byly používány v Egyptě, Římě a Římany obsazeném území - v podstatě s různými vylepšeními se používaly až do 18. století.

První písemná zmínka o Sboru dobrovolných hasičů v Třemešné byla nalezena v archivu obecního úřadu, v pokladní knize z roku 1957. V té je mimo jiné uvedeno i jméno Jiřího Meindla.

Pan Meindl byl taková chodící kronika nejen našich hasičů, ale také sportovců oddílu Jiskra Třemešné," řekla nám jednatelka SDH Miluše Turková.

Sbor od svého založení prošel několika etapami. "Činnost našich hasičů byla od založení sboru jako na houpačce. Střídala se léta hojnosti s léty strádání. Vždy záleželo na vedoucích osobnostech v čele sboru a na jejich cílevědomosti a aktivitě.

Hasiči v Třemešné pomáhají v obci kde se dá, v obci hasiči zajišťují svoz a sběr železného šrotu, také připravují a organizačně zajišťují soutěže pro děti při oslavách Mezinárodního dne dětí. Pomoc hasičů při úklidu obce je také běžnou záležitostí," oznámil nám starosta obce Třemešné.

Hasiči částečně zajišťují také společenské a kulturní vyžití v obci. "Tradičně v Třemešné organizujeme pouťovou taneční zábavu, která je zcela v naší režii.

Kozlův hasičský počin

Při požáru zemědělského stavení v nedalekém Pavlíkově v roce 2008 byli hasiči Sboru dobrovolných hasičů z Třemešné na místě jako první. Požár uhasili dříve, než k němu dorazilo dalších devět hasičských jednotek. "Stodola stojí dodnes a při požáru utrpěla díky včasnému zásahu minimální škody," řekla nám Miluše Turková.

Dotazy a věci ke zlepšení prosím zde.
Vytvořeno službou Webnode